Ootamatu kutse Bangkoki (Tai Kuningriik)

Detsembri alguses täpselt oma sünnipäeval potsatas minu kirjakasti kutse külastada jaanuaris 2024 Bangkoki ja lõpetada õpingud värviliste kivide hindamise kursusel. Nimelt sain GIA-lt (Gemmology Institute of America) stipendiumi värviliste kivide hindamise praktilise osa tööks ehk laboritöödeks ja just Tai Kuningriigi pealinnas Bangkokis ja kohe jaanuaris. Ühtlasi peetakse Bangkoki ka värviliste kivide mekaks.

Mõeldud, tehtud ja juba lendasimegi kapten Trummiga Tai Kuningriigi poole. Õppetöö toimus Bangkokile omases kõrghoones, nimelt 19ndal korrusel, kus avanes imeline vaade linnale läbi ulmelise sudu. Kohalikud kandsid kõik maske. Õppetöö oli väga põhjalik, teooria ja korralik praktika käsikäes ja lõppes kolmandal päeval eksamiga. Meie grupis oli ca 15 inimest erinevatest maailmanurkadest kokku lennanud, aga põhiosa siiski Aasiast. Minu armas pinginaaber oli pärit Myanmarist/Birmast Mogokist. Lisaks sai juttu aetud veel tüdrukutega Sri Lankalt, Madagaskarilt, Hong Kongist, Jaapanist ja Singapurist – kõik samasugused kivientusiastid nagu minagi. Osa õppisid perefirma jaoks, kuid oli ka vabakutselisi disainereid. Igatahes väga huvitav ja põnev seltskond oli koos. Õpetaja ise oli samuti Tai päritoluga ja väga sõbralik, aga põhjalik ja range.

Viimasel päeval suheldes õpetajaga sain tõuke minna külastama Tai väga olulist korundi (safiir, rubiin) kaevanduspiirkonda nimega Chanthaburi, mis asub ca 250km Bangkokist Ida-Tais ca 100-150km Kambodza piirist. Loomulikult kasutasime jällegi kohalikku transporti, et näha, suhelda ja olla rohkem kohal. Aga sellest põnevast seiklusest teen eraldi loo.

Enne bussile asumist võtsime päevase läbikäigu Bangkoki Jewellery Trade Centerist, et vaadata see koht üle ja leida ehk mõni tore kivikenegi kotti. Avanes pilt, kus suures kõrghoones oli nagu neli esimest korrust kaetud ainult erinevate värviliste kivide nii lihvitud kui toorkivide turuga, erinevad turuboksid ja poed täidetud kaunite värviliste kividega. Kapten Trumm seda nähes, sai aru, et üks reisikaaslane võib siin väga lihtsalt pea kaotada ja oli mures, kas ikka jõuame viimase Chanthanburisse mineva bussi peale ning hoidis seega kenasti näppu pulsil.

Kuna aega oli ainult ca 4-5h ringi vaadata, siis selle ajaga kõike läbi käia ei jõudnudki. Võtsin seda, kuhu jalad ja silmad viisid ja tegin mõned spontaansed kiired ostud toorkivide ja safiiridega. Lisaks jäi silma just üks lett erinevate kaunite spinellidega ja kohe olime müüjaga ühes teemas. Tuli välja, et tema on ka GIA kunagi lõpetanud ja on pühendanud nüüd end ainult spinellidega tegelemisele. Kuna minu üks lempareid kive on ka spinell, siis otsis ta mulle välja ühe haruldasema spinelli, nimega Birma Jedi spinell. Oumaigaad…. ma olin kohe sellest purpurpunasest-roosakast värvist lummatud ja polnud pääsu. Lihtsalt kummastav, kui kaunis üks kivi olla võib. Jutud räägitud, ostud tehtud, kimasime bussiga juba järgmiste seikluste poole.

Muide ööbisime Bangkokis sellises imelises 3 tärni hotellis nimega Rose, mida võiks nimetada väikeseks oaasiks keset Bangkoki kära koos Tai imeliselt õitsvate taimede ja mõnusalt jaheda basseiniga. Lisa boonuseks sellel kohal oli muidugi asukoht – see majutus asus täpselt kõigi kohalike taipäraselt öiste tegevuste keskmes – paarisajameetri kaugusel oli Patpongi ööturg, kus võisid leida ninni-nänni ja väga maitsvat ja soodsa hinnaga Tai tänavatoitu. Seal oli ka punaste laternate tänav pingpongi jaoks 🙂 ja eraldi tänav Dragqueeni show jaoks. Samuti käisime vaatasime seal ära ka Muay Thai ehk Tai rahvusliku spordiala Tai boksi matši – see oli minu jaoks väga, väga äge kogemus. Boks pidi algama pool 11 õhtul ühes stripibaaris. Sinna sisenedes tundus see ilmvõimatu, sest terve saal oli baari laudu ja postitantsu poste täis, lisaks neitsikutele. Istusime ikkagi maha ja ootasime huviga – ja täpselt 10min enne poolt 11 tulid töömehed, kruvisid kõik postid lahti, lauad minema ja pandigi poksisaal püsti. Olime kergelt hämmingus. Tuli kolm korraliku raundi. Superkogemus lihtsalt. Seega väike soovitus, kui tahad Bangkoki tänavaelu näha ja päriselt inimestega suhelda, siis tasub valida majutuspaigaks Rose hotell oma väikese ja rahuliku oaasiga täpselt selle kõige keskmes.